Občania Slovenska sa rozhodli zvoliť netradičnú formu protestu. „Chceme lepšie fungujúci štát. Po 8 rokov nadávania v krčme som si povedal, že sa už na to nemôžem pozerať“ povedal pre ZaručeNEoverené jeden z organizátorov protestu.

Protest sa bude odohrávať 5. marca 2016 vo všetkých mestách a obciach na Slovensku. Organizátori tým chceli účasť na ňom čo najviac uľahčiť. Protest bude prebiehať počas celého dňa a podľa organizátorov sa ho môžu zúčastniť všetci občania nad 18 rokov. Vekový limit bol vraj takto určený kvôli možnej hrozbe útokov takzvaných „babiek demokratiek“,  ktoré môžu spôsobiť v prípade menej stabilných osôb dlhodobé psychologické a fyzické ujmy.

Podľa organizátorov pre úspech štrajku bude stačiť, ak sa ho zúčastnia všetci nespokojní občania aspoň na 10 minút, počas ktorých symbolicky do obálky vložia protestný hárok, a tento vložia do urny. Protestnými hárkami sa následne bude musieť zaoberať vláda. „Ak bude dostatočný počet protestných hárkov môžeme podľa našich odhadov a skúseností s podobnými formami protestov v zahraničí dosiahnuť aj pád vlády, ktorú nahradí vláda schopnejšia“ vysvetľujú organizátori.

Odporcovia tvrdia, že sa vraj podobné protesty konali už v minulosti, pričom účasť občanov nikdy nebola silná a protestné hárky aj tak nič nezmenili. Organizátori na to reagovali vyhlásením, že to očividne nie je pravda, kedže tieto protesty dokázali prekonať aj také sily prírody ako gravitáciu, a vytiahli Slovensko z kolízneho kurzu s čiernou dierou Európy.

Najviac sa organizátori obávajú, že vláde, ktorá dlhodobo nereaguje na požiadavky svojich občanov, vyjde ich taktika so snahou demotivovať ľudí k účasti a podplatiť tých, ktorí sa protestu plánujú zúčastniť, aby do obálky namiesto protestného listu vložili list ďakovný. Organizátori si však veria a svojim spoluobčanom odkazujú „Nedajme sa uplatiť!“.

(Zobrazezné: 496 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia