V pondelok sa v USA odohrali prvé prezidentské primárky a to v štáte Iowa, v ktorých Spojené štáty opäť svetu predviedli, ako sa má robiť demokracia, ktorá berie každý hlas ako rovnocenný a využíva na ochranu práv každého voliča najmodernejšie prostriedky.

Aj preto sme pri voľbách Demokratickej strany, v ktorých len tesne, s náskokom 0,3 percenta, vyhrala Hillary Clinton pred druhým Bernie Sandersom, mohli vidieť ukážku férového rozhodovania medzi kandidátmi. Voľby prebiehajú zastupiteľskou formou zdola nahor, kedy si každý okrsok zvolí svojho kandidáta a následne sa spočítajú okrsky a na základe nich sa vyberie víťaz. Toto spôsobilo problém v 6 okrskoch, v ktorých bol počet hlasov pre Hillary Clinton a Bernieho Sandersa presne rovnaký. O víťazovi tak rozhodol hod mincou, ktorý vo všetkých šiestich prípadoch vyhrala Hillary Clinton. Toto jasne dokazuje, že za ňou stoja peniaze z Wall Street, ktoré dlhodobo kritizuje Bernie Sanders.

V ukážkovom prístupe k demokracii nezaostala ani Republikánska strana, keď na voľby nasadila najmodernejšie technológie, ktoré majú predísť falšovaniu hlasov, vo forme kusov papiera, na ktoré voliči napíšu za koho hlasujú. Pre niektorých ani toto nebolo dostatočnou garanciou férovosti volieb a kvôli predídeniu tlaku spoločnosti na jednotlivca sa v niektorých okrskoch hlasovalo dvíhaním rúk.

Ako môžme vidieť, pri nasadení najnovších volebných postupov a technológií je demokratický proces omnoho férovejší. Preto môžme s kľudom povedať, že keď sa budú delegáti zo štátu Iowa za obe strany rozhodovať koho podporia ako kandidáta svojej strany, bude to určite demokratická voľba, pretože výsledkami primárok nie sú viazaní, a teda sa budú môcť rozhodnúť úplne slobodne.

(Zobrazezné: 135 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia