Ako všetci uvedomelí ľudia naštastie už dávno vedia, lepok je prekliatím životosprávy dnešných dní a konzumovanie lepku stále patrí medzi civilizačné neduhy spolu s alkoholom, rafinovaným repným cukrom, maslom, masťou, margarínmi, mliekom, mäsom, vajciami, bielou ryžou, slaninou, kuchynskou soľou, syrmi, kávou, ovocím a zeleninou z nie organických fariem a tepelne upravenou stravou.

Čo ale laik nemá ako vedieť je, kde všade sa lepok, tiež pod krycím názvom glutén, nachádza. Preto sa redakcia so žiadosťou o radu obrátila na Asociáciu výživových poradcov slovenska. Hovorca asociácie Mgr. Dionýz Žitný nás privítal v nových priestoroch na Zámockej ulici v Bratislave. Pri raw koláčikoch servírovaných na orgonitových podnosoch v priestrannej miestnosti spĺňajúcej už EURO 6  Feng Shui normy, sme sa dozvedeli, že situácia je oveľa horšia, než sme predpokladali.

„Viete, pri stále väčšom dopyte po bezlepkovej strave, vznikol druhotný problém, čo s prebytočným lepkom, ktorý vzniká ako odpad pri procese výroby zdravej stravy,“ konštatuje. „Pri extrakcii lepku, najčastejšie sa používa superkitrická fluidná extrakcia sírouhlíkom, sa sírouhlík regeneruje a ostáva koncentrovaný lepok“ opísal nám najnovšiu technológiu, ktorú vyvinuli na Pekingskej univerzite technológii len minulý rok.  „Vznikol medzinárodný čierny trh s lepkom a krajiny s vysokou mierou korupcie sa často stávajú importérmi vysoko toxického koncentrovaného lepku,“ dodáva. „V Taliansku aktuálne riešia podozrenie, že Camorra, neslávne známy zločinecký klan, v priebehu posledných rokov v okolí Neapola zakopal stovky ton lepku. Aké to bude mať následky na ekosystém si nikto netrúfa odhadnúť.“

Po črevnej sprche s použitím kokosového tuku a osviežujúcom preplachu nosa pomocou novinky, magnetickými neti pot krhličkami, sme pokračovali v diskusii. „Priemysel samozrejme musí túto situáciu riešiť a hľadajú sa cesty, kde všade by sa tento nebezpečný odpad dal využiť, samozrejme bez ohľadu na spotrebiteľa.“ A hneď uviedol znepokojivý príklad: „Do nemŕznucích zmesí pre ostrekovače sa začal pridávať polyetylénglutén, ktorý však zvyšuje spotrebu paliva a taktiež zapríčiňuje nadmerné opotrebovanie pneumatík.“

Redakcia pripravuje zoznam čerpacích staníc predavajúcich okrem bio palív, raw palív a paleo palív aj bezlepkové zmesi do ostrekovačov, ktorý čoskoro uverejníme na našej webovej stránke. Pri autách ešte ostaneme, pretože podľa najnovšich zistení asociácie, najväčši hráči na trhu s pneumatikami pridávajú lepok aj do gumových zmesí na výrobu pneumatík. „Lepok pri vulkanizácii nahradzuje síru, následne vzniknutá guma má lepšie vlastnosti, ale ako sa pneumatiky opotrebúvavajú, lepok sa dostáva do ovzdušia a do podzemných vôd,“ upresnil.

Ďalšia oblasť kam lepok prenikol, je elektronika a software. IT priemysel je na vzostupe a predaj hlavne mobilných zariadení každým rokom láme rekordy. Spoločnosť Apple síce ako vždy ohladla trendy a pripravuje rebranding na bioApple a šíria sa fámy, že najnovší model iPhone bude gluten free, ostatné spoločnosti sa nechali zlákať možnosťou znížiť náklady na výrobu zariadení používaním GRP pre telá svojich produktov. Gluten reinforced plastic síce mechanickými vlastnosťami konkuruje aramidu a carbon-carbon kompozitom, následky na životné prostredie budú však v budúcnosti nedozierne.

100923104142_1_900x600Čo sa software týka, tam je situácia marginálne lepšia. Keďže opensource komunita nie je motivovaná primárne ziskom, veľa projektov sa rozhodlo zmeniť filozofiu, alebo vznikli nové distribúcie. Medzi pozitívne príklady patria napriklad projekty GlutenFreeBSD, GlutenFreeNAS, GlutenFreeRadius a ďalšie.

Na záver debaty Mgr. Dionýz Žitný vyjadril svoje presvedčenie, že ak sa spotrebitelia budú chovať zopovedne, hroziacu lepkovú katastrofu sa nám podarí zažehnať. „Naša asociácia je členom Paneurópskej spoločnosti Alternative, ktorá zastrešuje okrem výživových poradcov aj alternatívnu medicínu a ako taká má v Európe veľký vplyv.“ Minulý rok na jeseň vyniesla nosná raketa Ariane V na obežnú drahu družicu GLUM (Gluten Monitor), ktorá sleduje hladinu lepku v ovzduší, moriach a oceánoch. Výsledky sú zatiaľ predbežné, ale určite poslúžia ako dôkazy na podporu sprísnenia európskej legislatívy.

(Zobrazezné: 752 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia