Humenné, Snina, Michalovce, Vranov nad Topľou. Obyvatelia obcí a miest blízko ukrajinských hraníc majú novú atrakciu. Okrem zástupov utečencov, ktoré k nám prúdia cez ukrajinskú hranicu, stúpa počet lietadiel ktoré nad územím prelietava. Jedná sa hlavne o malé jednomotorové vrtuľové dopravné lietadlá, často ich však nasledujú vojenské stíhačky. Pre redakciu sa vyjadril obyvateľ Humenskej mestskej časti Podskalka, ktorý nechcel byť menovaný:

Niekedy tu máme hotové letecké dni. Najprv obvykle preletí malé dopravné lietadlo, pristane na poľnej ceste v okolitých lesoch a o pár minút obvykle priletí dvojica prúdových lietadiel, ktoré chvíľu krúžia nad miestom pristátia a potom odletia smerom na Ukrajinu.

Čo sa malých lietadiel týka, jedná sa podľa ministerstva vnútra o starý známy problém. Pašeráci alkoholu, cigariet, drog ale aj ľudí, používajú vyradenú leteckú techniku, často stroje pôvodne určené na postreky poľnohospodárskych plodín. Lietajú nízko nad lesmi, aby ich nezachytili radary a často pristávajú tvrdo. Začalo to v septembri minulého roka, keď pri Nižnom Hrušove havarovalo malé lietadlo, podobné známemu čmeliakovi. Nasledoval prípad z novembra, keď v Michalovskom okrese havaroval vrtuľník.

Všetky tieto prelety boli sledované zariadeniami, ktoré máme nainštalované na hraniciach a naše stíhačky k ním nie sú vyslané, pretože tieto prelety nie sú hrozbou pre krajinu a našich občanov,

informoval redakciu hovorca kancelárie ministra vnútra. Otázkou ostáva, keďže naše stíhačky nie sú privolávané k týmto narušeniam slovenského vzdušného priestoru, aké prúdové lietadlá prelietavajú ponad naše východne okresy? Redakcia obdržala dôverné informácie zo zdroja blízkeho istým kruhom v slovenskom parlamente, ktoré potvrdzujú že sa jedná o ruské stroje, ktoré monitorujú pohyb nežiadúcich osôb a techniky na slovensko-ukrajinskej hranici. Činnosť vykonávajú na pozvanie skupiny poslancov, ktorí nie sú spokojní hlavne s prílivom osôb z krajín blízkeho východu na naše územie.

(Zobrazezné: 1 086 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia