Aktivisti za slobodu v očkovaní varujú pred novým nebezpečenstvom. Podľa nich antivírové softvéry sú nebezpečné a v skutočnosti nejde o ochranu používateľov ale len o finančné záujmy výrobcov týchto softvérových produktov.

Podľa aktivistov majú antivírusy preukázateľne nepriaznivé účinky, medzi ktoré patrí napríklad spomalenie počítačov, falošné poplachy o neškodných súboroch alebo chyby v antivírových produktoch, ktoré v skutočnosti spôsobujú zvýšené riziko nákazy počítača.

Medzi ďalšie dôvody proti antivírusom patrí to, že vraj neposkytujú stopercentú ochranu pred nákazou. Takzvaní odborníci na počítačovú bezpečnosť priznávajú, že tieto argumenty aktivistov sú validné, ale poukazujú na takzvanú „kolektívnu ochranu“. Podľa odborníkov je pravda, že žiadny antivírový softvér nedokáže na stopercent ochrániť počítač, ale ak sú všetky počítače na sieti chránené antivírom, pravdepodobnosť nákazy, ale hlavne jej šírenia, sa rapídne znižuje.

Aktivisti tvrdia, že benefity antivírových stoftvérov neprevyšujú ich nevýhody a tvrdia, že lepšia je preventívna ochrana ako nenavštevovanie pornografických a pirátskych stránok.

S tým súhlasia aj takzvaní odborníci. Tvrdia však, že prevencia nie je dostatočná, hlavne kvôli tomu, že škodlivý softvér sa dokáže šíriť po sieti aj bez pričinenia používateľa.

Aktivisti však tvrdia, že takzvaní odborníci sa len snažia pretlačiť záujmy softvérových firiem a antivírové softvéry sú v skutočnosti zbytočné a spôsobujú viac škody ako úžitku.

Niektorí aktivisti dokonca tvrdia, že v skutočnosti ide tak ako pri klasickom očkovaní len o predvoj k čipovaniu ľudí, kedy antivírové softvéry majú v skutočnosti slúžiť na sledovanie ľudí a neskôr ich kontrolu.

Aktivisti preto chcú, aby vo firmách nebolo vynucované využívanie antivírových produktov na počítačoch zamestnancov, keďže to podľa nich je porušenie ich práv. Firmy sa hája, že podľa odborníkov je využívanie nevyhnutné pre bezpečnosť ich infraštruktúry. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

 

(Zobrazezné: 331 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia