Logo izraelskej tajnej služby Mossad
Logo izraelskej tajnej služby Mossad

Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko presadzuje označovanie neziskových organizácií, ktoré prijali dary zo zahraničia, ako zahraničných agentov. Keďže naša redakcia vždy bojuje za vyššiu transparentnosť, vítame túto snahu. Ale to, akým spôsobom je zákon napísaný, prináša dôležité otázniky. Po hlbšom preskúmaní naším investigatívnym tímom sme objavili nejasnosti ohľadom tohto zákona.

Zákon nepokrýva všetkých

Hneď po zbežnom preskúmaní návrhu zákona sme zistili, že zákon sa týka len zverejňovania financií takzvaných neziskových organizácií, pod ktoré ale nespadajú všetky občianske združenia a mimovládne organizácie. Napríklad by sa zákon netýkal vydavateľa časopisu Zem a Vek – občianskeho združenia SOFIAN Publishing. Toto občianske združenie predáva svoj časopis Zem a Vek za podozrivo nízke ceny v pomere ku nákladom a tak vznikajú pochybnosti o jeho financovaní, no napriek tomu by sa ich tento zákon netýkal.

Náš investigatívny tím sa pozrel bližšie na zdroje ich financovania a objavili sme, že podstatnú časť ich príjmov tvorí príjem 2 percent z daní. Na tom samotnom by nebolo nič zlé, ale podľa našich zdrojov sa medzi darcami nachádza viacero firiem s obchodnými stykmi vedúcimi do Izraela a taktiež darcov židovského pôvodu, ktorí sú platcami dane na Slovensku.

Po prijatí zákona o zahraničných agentoch by sme sa o takomto financovaní nedozvedeli nič viac a podozrenia z financovania vydavateľstva časopisu Zem a Vek izraelskou tajnou službou Mossad by zostali neobjasnené.

Logo ĽSNS. Všimnite si podobnosť v kruhovom grafickom dizajne s logom Mossadu.
Logo ĽSNS. Všimnite si hlavne podobnosť s logom Mossadu v kruhovom grafickom dizajne.

Ďalším podozrivým prvkom na zákone je, že neplánuje označovať ako zahraničných agentov politické strany. Ak politická strana prijme finančný alebo nefinančný dar od zahraničnej vlády alebo firmy, ktorá je len jedným z chápadiel zahraničnej tajnej služby, táto strana môže naďalej vystupovať ako pro-slovenská, napriek tomu, že je platená zahraničím a môže sa snažiť presadzovať ich záujmy.

Po preskúmaní financovania strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko sme narazili na nejasnosti, ktoré takýto návrh zákona vysvetľujú. Ak by totiž boli ako zahraniční agenti označované aj politické strany, ktoré prijali dary zo zahraničia, mohlo by sa stať, žeby  sa táto politická strana musela premenovať na „ZAHRANIČNÝ AGENT: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko“.

Predseda ĽSNS pred autom značky Hummer, ktoré dlho využíval
Predseda ĽSNS pred autom značky Hummer, ktoré dlho využíval

Podľa našich informácií totiž táto strana viackrát používala produkty, ktoré majú prepojenie na Izrael. Napríklad jej predseda využíval auto značky Hummer od firmy General Motors, ktorá má pobočku aj v Izraeli. Rovnako táto strana dostala tento rok príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý ale nevrátila, tak ako sľúbila. Do štátneho rozpočtu pritom prispievajú rôzne firmy a jednotlivci, ktorí sú spájaní so zahraničnými tajnými službami, vrátane Mossadu.

Ako zástancovia transparentnosti a slovenský záujmov požadujeme zásadnú zmenu, a teda to, aby sa označovanie ZAHRANIČNÝ AGENT týkalo všetkých politických strán a občianskych združení vo všetkých formách. Iba tak bude mať slovenský volič konečne všetky podstatné informácie na to, aby sa vedel správne rozhodovať pri voľbách a darovaní svojich 2 percent občianskym združeniam.

(Zobrazezné: 543 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia