BRATISLAVA. Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických dnes oznámilo, že škaredý plot o ktorý sa roky vedú spory, nakoniec z Hviezdoslavovho námestia zmizne. Príde tak na príkaz Bieleho domu, ku ktorému sa informácie o spore dostali a rozhodol sa zakročiť.

Veľvyslanectvo má pozemok momentálne prenajatý do 15. augusta 2019, s mestom sa na predĺžení nájmu stále nedohodlo. Teraz však veľvyslanectvo prišlo s návrhom, ktorý má posunúť rokovania o nájme a síce, že odstráni škaredý plot okolo budovy veľvyslanectva. Práve ten je dôvodom dlhoročných sporov, keďže vizuálne narúša estetiku celého Hviezdoslavovho námestia. Plot má totiž nahradiť vizuálne estetickejší múr. Veľvyslanectvo v oznámení uvádza aj vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa:

Plot okolo veľvyslanectva USA
Škaredý plot okolo veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí

„Musíme sa snažiť spolupracovať so svojimi partnermi a robiť kompromisy. Politika je o kompromisoch a spoločných riešeniach. O kompromisoch toho viem veľa. A hovorím, že postavíme okolo ambasády nádherný, prekrásny múr. A Slovinci (sic.) sa na neho pozrú a povedia si, to je veľmi pekný múr. Američania stavajú najkrajšie múry. Lebo nikto nestavia také pekné múry, ako ja. Nikto vám také nepostaví. Susedné krajiny budu Slovinsku závidieť múr, taký bude veľkolepý. A budú nás žiadať, aby sme aj u nich postavili múr. Nebude taký veľký ako múr na Mexickej hranici, ale Slovinci nemajú Mexičanov. Žiadnych. A aj tak dostanú prekrásny múr. Bude to veľkolepý múr a zaplatia ho Slovinci. A budú na ňom solárne panely, takže ich to vyjde lacnejšie.“

Nikoho už nezaskočilo, že si prezident Trump pomýlil Slovákov so Slovincami. Táto chyba je vo svete tak častá, že predstavitelia Slovenskej a Slovinskej ambasády sa stretávajú raz mesačne, aby si vymenili zatúlanú poštu. Po upozornení na túto chybu, sa v mene prezidenta Trumpa veľvyslanectvo ospravedlnilo.

Mesto sa k oznámeniu zatiaľ nevyjadrilo, avšak očakávame, že rokovania o novej podobe areálu okolo veľvyslanectva, ako aj o predĺžení nájomnej zmluvy sa začnú v najbližších dňoch.

(Zobrazezné: 162 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia