Na Slovensku sa udeľuje niekoľko rôznorodých ocenení ročne. Niektoré ocenenia sa udeľujú za obetu, za postavenie sa nespravodlivosti a za zlepšenie spoločnosti, v ktorej žijeme. Príkladom takýchto ocenení je Biela vrana. Mnoho ďalších udeľuje prezident slovenskej republiky. Takisto ako sú ocenenia pozitívne, sú udeľované aj tie negatívne. Príkladom negatívneho je titul Homofób roka, ktorý obdrží ročne jedna osoba. Pri jej hodnotení sa do úvahy berie verejné vyjadrovanie, postoje k otázke homosexuálnych partnerstiev a spolunažívania, otvorené vyvolávanie k nenávisti na základe sexuálnej orientácií a ďalšie.

Jedno z negatívnych ocenení je titul Fašista roka. Taktiež je udeľované iba raz ročne a iba jednej osobe. Avšak v okruhu národniarov, mužov strednej triedy žijúcich a pracujúcich na miestach, kde sa nestretávajú s menšinami, je táto cena vysoko prestížna. Ako pri titule Homofób roka, sa titul Fašista roka posudzuje na základe šírenia nenávisti, avšak tentokrát sa do úvahy berie aj náboženská viera, etnika a národnosť cielenej skupiny. Do zváženia sa opäť započítava metodológia použitá pri verejnom vyjadrovaní, použité kanály na šírenie nenávisti a tón hlasu.

Hodnotenie kandidátov na cenu Fašista roka za rok 2017

Podľa najnovších hodnotení sa situácia v kandidátoch na ocenenie Fašista roka po minulom týždni rapídne zmenila. Ešte na začiatku mesiaca sa v popredí o niekoľko desiatok percent držal Marian Kotleba, ktorého nasledovali s veľmi nízkymi percentami jeho straníci Milan Mazurek a Milan Uhrík. Po nedávnych výrokoch Richarda Sulíka na sociálnej sieti Facebook, sa však hodnotenia rapídne zmenili a Richard Sulík sa dostal na druhé miesto pričom Marian Kotleba je pred ním iba o 2 percenta. Jedná sa o neočakávaný rast.

Môžeme teda zhodnotiť, že zápas o miesto najväčšieho fašistu tohto roka sa ešte len začal a my budeme zo zatajeným dychom sledovať jeho priebeh po nasledujúce mesiace.

(Zobrazezné: 149 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia