BRATISLAVA. Slovensko zažíva v posledných dňoch historicky najhoršiu cenzúru, akú sme kedy videli. Pred niekoľkými dňami obchodný reťazec Billa vydala stanovisko, že z predaja stiahne nežiadúci tovar. Tovar nevyhovujúci systému tak pravdepodobne na povel „z hora“ v tomto obchodnom reťazci nebude možné kúpiť. Zákazníci, ktorí chcú kúpiť časopis Zem a Vek, čerstvé neskazené mäso a banány žltej farby tak majú smolu. Establišment robí všetko preto, aby k týmto proti-systémovým produktom nemali ľudia prístup.

Po dnešnom vyhlásení obchodného reťazca Tesco, že sa tiež plánuje zapojiť do tejto zvrátenej cenzúry sme uskutočnili vlastný prieskum, ako je na tom sloboda slova na Slovensku. Naši redaktori navštívili 15 predajní šiestich rôznych obchodných reťazcov. S veľkým údivom sme zistili, že ani v jednom z týchto reťazcov sa nedá kúpiť časopis ZaručeNEoverené. Na vyjadrenie, prečo zavádzajú takú cenzúru a nepredávajú jediné skutočne objektívne spravodajské noviny sme sa pýtali všetkých obchodných reťazcov, ktoré sme skontrolovali.

Reťazec Billa nám prostredníctvom hovorkyne odpovedal:
Obchodný reťazec Billa je súkromný podnikateľský subjekt, ktorý jediný je v kompetencii určovať, aký tovar sa v našich regáloch nachádza.

Z Kauflandu prišla odpoveď, že sú proti cenzúre, avšak k absencii nášho spravodajstva v ich predajniach sa nevyjadrili. Z obchodných reťazcov Tesco, Lidl, Moja Samoška, Terno a COOP Jednota nám do času publikácie neprišla žiadna odpoveď.

Aktualizácia

Krátko po publikovaní článku nám prišlo vyjadrenie reťazca Terno, že nie sú schopní zaradiť do predaja noviny, ktoré nevychádzajú v tlačenej podobe. Redakcia ZaručeNEoverené sa s takýmto vysvetlením nestotožňuje a považujeme ho za nedostatočné.

(Zobrazezné: 199 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia