Po Dankovi sa k protestu a aktuálnej situácií v Bratislave vyjadril aj predseda vlády Peter Pellegrini (SMER-SD). Využil na to príležitosť v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy. Na rozbor priebehu diskusie a korektnosť jednotlivých argumentov predsedu vlády sme sa spýtali expertov na výrokovú a matematický logiku. Jeden z nich – Ladislav Pečeň, expert pôsobiaci v Štátnom pedagogickom ústave – prijal pozvanie na rozhovor.

Peter Pellegrini, predseda vlády SR
Peter Pellegrini, predseda vlády SR

Môžete nám v krátkosti uviesť ako ste sa s touto úlohou popasovali?

Bola to ohromne komplikovaná úloha. Náš premiér očividne ovláda neuveriteľne pokročilú matematickú logiku. Lámali sme si hlavu aby sme chápali jednotlivé súvislosti v spojení s realitou.

Čo máte na mysli? Vedeli by ste to uviesť na príklade?

Samozrejme. Peter Pellegrini tvrdil, že väčšina farmárov protest nepodporuje. Tento výrok zaznel po tom, čo väčšina farmárov niekoľko dní cestovala cez celé Slovensko na svojich traktoroch a aktuálne sa nachádzajú v Bratislave, kde protestujú rozdávaním mrkvy, ktorú doviezli zo sebou. Je teda očividné, že výrok nášho premiéra sa na prvá pohľad nezlučuje s realitou.

Zdôraznili ste frázu na prvý pohľad, myslíte si, že je za tým niečo viac?

Ale určite áno. Nie je možné, aby sme vo vláde mali takého blbca. Zoberte si hneď ďalší výrok hovoriaci o tom, ako sa Peter Pellegrini a Gabriela Matečná (SNS, pozn. red.) neboja prísť medzi farmárov. Tento výrok vyhlásil zo súkromných priestorov, do ktorého farmári nemajú prístup, po tom, čo sa s nimi obaja odmietli stretnúť. Ako môže vyhlásiť, že sa nebojí, keď všetko naznačuje, že sa bojí? Tento spôsob uvažovania si nevieme vysvetliť inak ako nadpriemerným intelektom a chápaním súvislosti, ktoré prekonávajú naše schopnosti.

Je možné, že existujú iné dôvody, prečo sa Pellegrini a Matečná vyhýbajú farmárom?

Odpoveď na túto otázku môžeme hľadať v inom výroku pána Pellegríniho. Niektoré som si tu poznačil doslovne aby som sa k nim vedel vrátiť. Konkrétne sa jedná o výrok: „Nie sme povinní sa zúčastňovať teatrálnych stretnutí a sadnúť si za kocky slamy na Tyršovom nábreží, nie sme tu v banánovej republike, máme tu predsa určité štandardy.“

Znova sa jedná o neobyčajne skonštruovaný výrok. Nakoľko dôvod protestu farmárov je fakt, že ich štandard sa znížil na hodnotu pouličného zvieraťa. Prišli o svoju pôdu nelegálne, ba až kvôli mafiánskym praktikám našej vlády a ich známych. Na ich vlastnej pôde ich bili a ubližovali im. Vydierali ich ľudia, ktorí ich okradli a poberali dotácie na pôdu, ktorú mali právoplatne vlastniť farmári.

Toto je štandard v Slovenskom poľnohospodárstve v posledných rokoch za vlády SMERu-SD a náš premiér tu z vyvoňaných klimatizovaných miestností rozpráva o krátkych stretnutiach pod jeho štandardy. Toto je veľmi prefíkaná hra.

Musí existovať nejaký spôsob ako sa stretnúť a riešiť problémy.

Aj k tomu sa pán Pellegrini vyjadril: „Ak chcú farmári riešiť problémy, musia sa stretávať s rezortmi, ktoré tie problémy riešiť vedia. Čo asi tak vyriešili v Prezidentskom paláci?“ Je to vskutku zaujímavý výrok, nakoľko sú to práve tieto úrady a rezorty, ktoré farmárov okrádali. Nakoľko vláda SMERu-SD ovládala väčšinu inštitúcií a robili machinácie na pozadí, farmári nemali na koho sa obrátiť, pretože všetci boli zaplatený mafiou SMERu-SD.

AJ napriek tomu, že to skúšali a žiadnej spravodlivosti sa nedočkali, sa farmári nevzdali. Ako jedinú a poslednú cestu na riešenie tejto nelegálnej a degradujúcej činnosti, ktorá im ničila životy videli verejný protest. Preto sa doňho aj pustili. Avšak náš premiér ich kritizuje za to, že nešli na úrady a neverili systému akým Slovensko funguje. Znova to na laika môže pôsobiť ako zvrátená logika, ale niečo tak neuveriteľne sprosté nemôže byť. Peter Pellegrini si musí byť vedomí toho čo rozpráva, musí mať nejaký plán, ktorému nikto z nás zatiaľ nerozumie.

Spomínate, že toto bolo jediné riešenie farmárov. Myslíte si, že ich správanie môžeme považovať za ultimátum?

Nie. Rozhodne nie. Farmári sa iba snažia prežiť a čeliť nespravodlivosti. Nemyslím si, že ich výroky sa dajú považovať ako ultimátum. Pán premiér aj otvorene vyjadril svoj nesúhlas s ultimátami. Povedal, že riešenie problémov nemôže byť nájdené pomocou ultimát. Vyhlásil to počas toho ako farmárom dával ultimátum.

To znie ako oxymoron (protiklad, pozn. red).

Keby len. Taktiež všetkých poslucháčov uistil, že má snahu aktívne hľadať riešenia situácie.

Je to naozaj tak? Podľa tej diskusie sa zvyčajne iba obúval do farmárov a žiadne riešenia nehľadal.

Presne tak. Hľadania riešení sa nebojí, ale žiadne nehľadá. Namiesto toho verejne nadáva a opovrhuje farmármi, ktorí z posledných síl protestujú.

Ako to teda je, bude táto situácia riešená?

Peter Pellegrini prisľúbil, že sa prvý júlový týždeň vydá na východ Slovenska. Všetci však vieme od nášho bývalého premiéra Roberta Fica, že na východnom Slovensku nič nie je. Neviem prečo sa tam teda pán Pellegrini chce vybrať.

Prezradil, že jeho cieľom je porozprávať sa malými firmami. Verím, že ide o firmy, ktoré sú zapojené v korupčných škandáloch a náš pán premiér ich ide varovať aby si spravili poriadky kým príde inšpekcia o mesiac na to.

Dobre. Povedzme si teraz niečo o protestoch pod iniciatívou Za slušné Slovensko. Čo si myslíte o časti rozhovoru k tejto iniciatíve?

Presne na túto tému to mám poznačené ďalšie citáty: „Netuším, prečo organizátori Za slušné Slovensko opäť volali ľudí do ulíc, pretože nič také dramatické sa nestalo, aby bol na to dôvod.“ Považujem za očividné, že práve toto je dôvod. Vláda SMERu-SD bola verejne odmaskovaná ako vláda plná mafiánov namočených do korupcie. Aj po masových protestoch po celej republike, ktorých sa zúčastnilo zatiaľ najviac ľudí od 89. sa nič nezmenilo. Povrchové zmeny, ktoré zmenili zopár ľudí na pódiu a zároveň vôbec neadresovali chybný systém, ktorý bude čoskoro znamenať skrachovanie a koniec našej republiky ja práve ten dôvod prečo protesty pokračujú. Je to práve tá nečinnosť a to, že sa nič dramatického nestalo.

Vláda naďalej podporuje korupciu, kradnutie, mafiánske praktiky, ignoruje bežných ľudí, klame, zavádza a správa sa ako obeť škandálov, ktoré sama vytvorila.

To znie dosť negatívne. Nemyslíte si, že by sa týmto mala začať vláda zaoberať?

Podľa výrokov nášho premiéra sa tým vláda zaoberať nebude. SMER-SD sa do vlády dostal a udržal sa v nej práve takýmito akciami. Verejne sa vyjadrovali tak, ako sa dnes vyjadrujú protestujúci. Sľubovali veci, ktoré nedodržali a ani neboli reálne. Proste boli pokryteckí, škodliví a nevideli si poriadne ani na koniec svojich nosov. Toto všetko pán Pellegrini vie, kritizuje však dnešných protestujúcich, že ich reálna snaha je motivovaná politickou snahou získať mandát niekedy v budúcnosti.

Tu však vieme potvrdiť, že rovnaké paradoxné praktiky používal aj poslanec Robert Fico. Taktiež zveľaďoval zápory jeho nepriateľov, ktorí konali presne tak isto ako aj on sám. Je jasné, že si obaja Robert Fico aj Peter Pellegrini túto iróniu uvedomujú. Nemajú predsa tak nízku inteligenciu, aby im toto nedošlo. Presne preto je celá táto stratégia, tak uchvacujúca. Ani skupina najväčších expertov nedokáže prísť na to o čo im ide a ako je možné, že im to funguje v očiach slovenských občanov.

Nie je možné, že to je iba politická kampaň najvyšších predstaviteľov strany SMER-SD, v ktorej využívajú hlúposť a krátkozrakosť ľudí – prevažne dôchodcov a po novom aj fanúšikov alternatívnej spravodajskej scény – aby dosiahli svoje a ostali vo vláde s čo najväčším mandátom?

Je to jedna z možností. Ale to by muselo byť Slovensko naozaj sprosté aby takýmto rečiam, sľubom a klamstvám zo strany SMERu-SD stále verili. Ani konšpirátori, nie sú taký hlúpi. Musí existovať iné vysvetlenie.

Podľa nás sa jedná o dômyselnú stratégiu, ktorú zaužíval práve poslanec Fico a neskôr začal aplikovať aj predseda vlády Pellegrini. Jedno je však jasné, výučba takto pokročilej výrokovej a matematickej logiky, ktorá je nutná na takéto argumenty, je nesmierne drahá. Iba jedny z najbohatších ľudí na svete by si mohli dovoliť ju zriadiť.

Čo tým myslíte?

Nie je to jasné? Strana SMER-SD a minimálne dvaja z ich členov (Peter Pellegrini a Robert Fico, pozn. red.) spolupracujú a sú platený Georgom Sorosom. Je to jediné vysvetlenie. Mali roky na to aby uskutočnili prevrat na Slovensku a pozrite čo sa deje. Neustále nepokoje, protesty, korupcia, kradnutie, vraždy na uliciach.

Všetky alternatívne spravodajské média ako Slobodný vysielač, Zem a vek, a podobne mali pravdu. Slovensko prechádza prevratom. Jediné v čom sa mýlili je to, že prevrat spôsobuje naša aktuálna vláda a nie organizátori protestov, ktorí sa práve naopak prevratu snažia zabrániť.

Je čas vyjsť do ulíc a túto háveď v podobe aktuálnej koalície zmiesť, vyniesť z parlamentu, spútať a hodiť do vezenia.

Ďakujeme za rozhovor.

Ďakujem za pozvanie.

(Zobrazezné: 115 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia