BRATISLAVA. Ubehlo niekoľko týždňov od tragédie, ktorá zasiahla celú Slovenskú republiku. Dňa 26. mája sa na Obchodnej ulici v Bratislave odohrala tragédia, v ktorej Juraj Hossa napadol Filipínca Henryho Johna Serafica Acorda, ktorí po prevoze do nemocnice zraneniam podľahol.

K tomuto incidentu sa vyjadrilo ako mnoho expertov, tak aj veľká časť občanov, ktorý si o nej vytvorili vlastnú mienku. Pôvodne o incidente informovali bulvárne plátky, zameriavajúc sa na odlišné občianstvo Henryho. Aj preto bol tento útok v médiach pôvodne vykresľovaný ako motivovaný rasizmom.

Po zverejnení, sa o podobných násilných činoch začalo informovať oveľa viac, ba dokonca tento útok motivoval aktivistov v zorganizovaní pochodu. Spoločnosť sa spojila a vyjadrila svoj nesúhlas s násilím, rasizmom a netoleranciou.

Henryho telo bolo po uctení jeho pamiatky v Bratislavskom kostole prenesené do jeho domovskej krajiny. Uctiť jeho pamiatku si okrem jeho rodiny, ktorí pricestovali kvôli tomuto ohavnému incidentu, prišlo aj mnoho jeho známych, kolegov a aj sympatizantov.

Žiadne politické strany a ani ich poslanci sa k situácií nevyjadrovali a chvíľami to vyzeralo ako keby sa tejto témy všetci báli. Vo včerajších večerných hodinách sa ukázalo, že opak je pravdou. Marian Kotleba sa ako prvý politik na svojom Facebookovom profile verejne vyjadril k tomuto činu. Dokázal tak, že sa nebojí čeliť závažným a napätým situáciám.

Celé znenie jeho príspevku si môžete prečítať nižšie:

„Slovensko zaspalo. Nedávno sa nám tu stala ohavná vec a všetci od toho odstupujú čo najďalej. Je nedôstojné aby sme aj my naďalej mlčali a nechali takúto zvrátenú atmosféru oplývať každodenné životy slušných občanov Slovenskej republiky. Konflikt medzi Jurajom a Henrym na Obchodnej ulici dňa 26. mája skončil ohavným činom. Slušný, pracujúci človek, ktorí aktívne pracoval na pomoci ostatným a udržiavaním dobrých vzťahov s blízkymi utrpel to najhoršie čo sa človeku môže prihodiť. Obvinili ho z vraždy imigranta. Áno, je to tak. Juraj je nevinný, slušný občan Slovenskej republiky, ktorý bol iba v zlý čas na zlom mieste. Tento imigrant sa popri kradnutí nie len pracovných možností, rozhodol ukradnúť aj život človeku s veľkým potenciálom pre úspešnú budúcnosť. Až ma mrzí pri srdci ako myslím na to, čo musí Juraj v dnešné dni prežívať. Bol odvrhnutý spoločnosťou za obranu Slovenských ideálov, myšlienky tradičnej rodiny, o ktorú sa pravdepodobne v dobe incidentu pokúšal. Chcel by som vás všetkých v mene mňa aj mojej strany ĽSNS požiadať aby ste vyjadrili svoju úctu tomuto hrdinovi, ktorý sa z Juraja stal. Nenechajte sa odradiť myšlienkou rovnosti a ukážte týmto asociálom, že my sa nenecháme utláčať a postavíme sa za nášho človeka. Pretože Juraj bol jeden z nás nie len vďaka národnosti, ale aj vďaka spôsobu zmýšľania. Videl svet inak ako naozaj je a aj napriek tejto ilúzií sa rozhodol konať. Patrí mu za to naša úcta a rešpekt.“
—Marian Kotleba, Facebook

Vyjadrenie Mariána Kotlebu
Vyjadrenie Mariana Kotlebu

Aktualizácia

Po zverejnení tohto článku bolo vyjadrenie Mariana Kotlebu s Facebooku stiahnuté. Nevieme či bolo kompletné zmazané alebo boli zmenené práva kto všetko môže príspevok vidieť.

(Zobrazezné: 422 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia