BRATISLAVA. Dnes sa v hlavnom meste konal tradičný festival dúhový PRIDE zameraný na rovnosť ľudí, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Alebo aspoň to si väčšinová populácia myslela. Naši redaktori sa zúčastnili, aby mohli o tomto pokojnom zhromaždení informovať verejnosť. Čo však videli je šokujúce.

Foto NE Samuel Doležal – skupina ozbrojencov pri Univerzite Komenského

 

Pod nenápadnou zámienkou rovnosti totiž akciu organizovala skupina miestnych ozbrojencov, ktorí nosili zbrane tak, aby ich každý videl, zrejme s úmyslom vyvolať strach. Títo ozbrojenci obkľúčili celé zhromaždenie a dokonca zabarikádovali únikové cesty. Či sa táto ozbrojená skupina chystala aj na násilnosti nie je jasné, našťastie však k žiadnym nedošlo.

Foto NE Samuel Doležal – ozbrojená skupina stráži možné únikové cesty

 

Ľudia, ktorí si mysleli, že sa zúčastňujú festivalu za rodovú rovnosť boli z celej situácie znepokojení, niektorí prejavovali až známky paniky, „je len zázrak, že nedošlo k násilnostiam s toľkými nebezpečnými ozbrojencami na jednej kope. Stačil jeden skrat a mohli sme byť svedkami masakru. Stále sa z toho spamätávam.“ Takto sa vyjadril náš redaktor Karol Okot, ktorý bol taktiež na mieste.

Foto NE Samuel Doležal – ozbrojenci medzi nič netušiacimi ľuďmi

Pred samotnou akciou dúhového pochodu varovali rôzne médiá a aktivisti, že je to extrémistická akcia plná nechutnej opzlosti, avšak nikto nepredpokladal toto nebezpečné správanie. Zbrane na verejnosti, zastrašovanie ľudí, až sa vynára otázka, či celým úmyslom bolo vyvolať strach a podriadenosť touto nebezpečnou skupinou.

Foto NE Karol Okot – osamotený ozbrojenec močí na verejnosti priamo pred zrakmi stoviek ľudí

„Som z toho zhrozená, prišla som podporiť rovné práva ľudí, ale nemyslela som tým toto. Takto verejne zastrašovať ľudí, zbrane, násilie. Bolo mi z toho zle a chcela som odísť, ale boli všade, blokovali úniky. Strašne som sa bála o život. A jeden nechutný tam močil rovno pred všetkými, je mi z toho zle. Som rada, že sa nikomu nič nestalo, že sa to nezvrtlo a nezačali strieľať.“ Takto sa po akcii vyjadrila žilinčanka, ktorá pricestovala do Bratislavy práve kvôli tomuto festivalu.

Foto NE Samuel Doležal – detail ozbrojenca

Máme informáciu od dôveryhodných zdrojov z prostredia ministerstva vnútra, že štát si je vedomý existencie tejto skupiny a úzko ju monitoruje. Údajne o každom členovi existuje spis. Je však aj tak zarážajúce, že štát tejto skupine umožňuje fungovať takto otvorene a ohrozovať verejnosť.

Foto NE Samuel Doležal – vystresovaní ľudia vedľa na zákaze zaparkovaného auta patriaceho členovi nebezpečnej skupiny

Môžeme len dúfať, že kompetentné úrady zakročia skôr, než táto skupina niekomu ublíži. V spoločnosti, ktorá sa už roky polarizuje je existencia takejto ozbrojenej skupiny, ktorá sa nikomu nepodriaďuje, veľmi nebezpečná. Obzvlášť teraz, keď proti nim nebolo zakročené ani pri organizácii takej akcie ako dnes, čo v ich členoch môže vyvolať pocit beztrestnosti a budú skúšať, čo všetko si môžu dovoliť. Pokiaľ štát nezasiahne, čoskoro môže byť príliš neskoro.

Foto NE Karol Okot – ťažká technika, ktorú si ozbrojená skupina so sebou priniesla

 

(Zobrazezné: 130 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia