Zatvorené obchody počas sviatkov nútia desaťtisíce Slovákov zlepšiť svoje plánovanie alebo vycestovať za nákupmi do zahraničia. Väčšina preferuje tú jednoduchšiu možnosť a to stráviť hodiny v aute a svoje potraviny zaobstarať v okolitých krajinách.

Ilustračná fotka potravín

Podľa dostupných údajov z hraničných prechodov v termínoch sviatkov ľudia v najväčšej miere smerujú do Rakúska. Neuvedomujú si však, že ich nákup v Rakúsku vyjde drahšie.

Pre cestovateľov je úplne bežné prepočítavať si menu pri zmene krajiny. Pri prechode do Maďarska je nutné svoje Eurá zameniť za Maďarské Forinty, v Českej republike je zas nutné platiť Českými korunami. Iba málo ľudí si uvedomuje, že podobné praktiky je nutné dodržiavať aj pri platení v Rakúsku.

Nakoľko je Rakúsko ekonomickejšie vyspelejšie, ich mena je taktiež drahšia v porovnaní s tou našou. Aj napriek tomu, že používajú Euro, Rakúske Euro ma v skutočnosti vyššiu hodnotu ako Slovenské Euro. V realite to znamená, že Slováci v Rakúsku utratia oveľa viac peňazí za rovnaké produkty, aké by mohli obdržať na Slovensku.

Najlacnejší variant pre Slovákov, ktorý sa počas sviatkov rozhodnú nakupovať v Rakúsku je zameniť si menu v banke pred odjazdom. Konverzný kurz menu Slovenského Eura na Rakúske Euro je nižší v našich bankách ako v samotných Rakúskych prevádzkach. Po návrate zo zahraničia je na nákupy na Slovensku nutné Rakúske Euro znovu zameniť za to naše.  

(Zobrazezné: 55 krát, z toho dnes: 1)

Diskusia